09

Sie

2017

1000 KM WOKÓŁ DĘBU BARTKA!!!

„Gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz” – cytując słowa piosenki zespołu Perfect – przyszedł wreszcie moment, żeby na spokojnie podsumować tegoroczny Bieg Wokół Bartka. Kolejna, czwarta już, edycja tej imprezy przeszła właśnie do historii, ale w naszych głowach pewnie jeszcze długo będą się pojawiać migawki z tego wydarzenia.

Zaczniemy może od pogody. W trzech poprzednich latach, padały nie tylko rekordy ilości okrążeń, ale również te na termometrze. Przetrwaliśmy pogodę od potwornych upałów, przez przelotne opady, aż po niezłą ulewę z wichurą i piorunami na zakończenie w roku ubiegłym. Tym razem było zupełnie inaczej. Aura była nadzwyczaj łaskawa: stabilna i przyjazna. Rano było spore zachmurzenie, co po ostatnich upałach dało sporo świeżości. Od południa, aż po koniec Biegu było dużo słońca i przyjemne ciepło. Lepszych warunków do „kręcenia kółek” i bicia rekordów chyba nie można było zamówić.

Skoro już wspomnieliśmy o rekordach to zdecydowanie jest to informacja, którą chce się przekazać jak najszybciej. Tym bardziej, że IV edycja była wyjątkowa pod tym względem. Zanim padną cyfry, chcemy podkreślić, że cała dostępna statystyka nie byłaby możliwa, gdyby nie firma Ultima Sport, z którą mieliśmy przyjemność współpracować po raz drugi. Wykorzystując sprawdzony system czipów w numerach startowych można było bez najmniejszych problemów zliczyć okrążenia wszystkich uczestników. W tej edycji padły wszelkie możliwe rekordy!

Liderzy sztafety (z szarfą) pokonali 540 okrążeń – dokładnie o jedno więcej niż w roku ubiegłym, ale w czasie krótszym o około 7 minut!!! To blisko 90 km w 8 godzin (oficjalny czas 8h i 58s). Walka na ostatnich okrążeniach była niesamowita, liderzy zmieniali się po jednym okrążeniu i z pełną prędkością pędzili wokół Bartka. Z tego miejsca należą się słowa uznania dla grupy sprinterów, ochrzczonych już „Drużyną szybkiego okrążenia”, którzy wsparli nas na tym wyczerpującym finiszu. Bez Waszej pomocy nie byłoby ani takich emocji, ani nowego rekordu. Dziękujemy!

Kolejny rekord to liczba uczestników. Wydaliśmy łącznie 340 numerów startowych, czyli również o jeden więcej niż w roku ubiegłym. Skromnie, ale rekord poprawiony J Podobnie jak w poprzednich edycjach zawodnicy przyjechali do nas z różnych zakątków Polski m.in. Będzina, Bytomia, Buska Zdroju, Bydgoszczy, Chojnowa, Jastrzębia Zdroju, Komprachcic, Krakowa, Łasku, Legionowa, Lublina, Łodzi, Palczewa, Piły, Radomia, Sanoka, Warszawy, Wejherowa oraz wielu innych miejscowości. Nie zabrakło również licznej grupy zawodników z Kielc, Gminy Zagnańsk oraz gościa z bardzo odległej Osaki w Japonii.
Ważne dla nas jest to, że do zabawy włączali się wszyscy, niezależnie od wieku, kondycji czy stroju. Od maluszków po seniorów. Tak trzymać! Styl okrążania Bartka był dowolny: biegiem, truchtem, marszem lub spacerkiem… samotnie, w parach lub całych grupach… solo, za rączkę lub na rączkach… na raz lub z przerwami na odpoczynek… Brawo Wy wszyscy!

Największą niespodzianką tej edycji jest natomiast liczba okrążeń pokonana przez wszystkich uczestników. 340 osób, które wzięły udział w naszej zabawie pokonało łącznie uwaga: 6098 okrążeń!!! Czyli imponujący dystans 1006 km!!! To naprawdę robi wrażenie. Przeszło tysiąc kilometrów tylko po trasie wokół naszego Bartka. To tak, jakbyśmy pobiegli tego dnia spod Bartka nad morze do Władysławowa i wrócili z powrotem – w bagatela 8 godzin…

Dla przypomnienia w roku ubiegłym zawodnicy pokonali łącznie 3869 okrążeń, co dało dystans 640 km. Czy nowy rekord to zasługa osobistych ambicji uczestników, czy też wzrostu kondycji naszego społeczeństwa? Ciężko powiedzieć. Mamy nadzieję, że jedno i drugie. I że troszkę się do tego przyczyniliśmy, zapewniając Wam warunki do aktywnej zabawy.

Honorowy patronat nad imprezą objął, jak co roku, Wójt Gminy Zagnańsk – pan Szczepan Skorupski, który dał sygnał do startu Biegu (sam też nie odmówił sobie wykręcenia kilku kółek) oraz pomógł nam w uroczystej dekoracji zwycięzców. A zwycięzców wyłoniliśmy trzech:

I miejsce: TOMASZ FRYDRYCH – 234 okrążenia

II miejsce: TOMASZ SALWA – 224 okrążenia

III miejsce: JAKUB JANISZ – 200 okrążeń

Gratulujemy!!!

W tej edycji znalazły się również dodatkowe atrakcje dla dzieci. W zorganizowanej strefie malucha zabawy nie było końca. O naszych najmłodszych milusińskich dbały Panie animatorki z ZABAWY BEZ MAMY organizując ciekawe zabawy, malowanie twarzy i włosów czy gigantyczne bańki mydlane. W trakcie zabawy pojawił się również niespodziewany gość – wielki, żółty pluszowy Minionek. Dzieciaki były zachwycone wspólnymi szaleństwami z bajkowym przyjacielem. Oprócz animacji maluchy miały do dyspozycji suchy basen z kulkami, zjeżdżalnię oraz dmuchane zamki. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność współpracować z firmą DMUCHANE ZAMKI KIELCE, która zorganizowała całą strefę dla dzieci.

W trakcie imprezy, wśród uczestników rozlosowaliśmy kilkadziesiąt nagród
i upominków ufundowanych z budżetu Klubu oraz przez sponsorów i darczyńców: Bank Spółdzielczy w Samsonowie, Nadleśnictwo ZagnańskSalon Ogród Piękna, Kagua.pl i Sense of Poland oraz Pani Grażyny Wawszczak Radnej Gminy Zagnańsk. Było sporo emocji i wyczekiwania, a dzieci ustawiały się w długiej kolejce do pomocy przy losowaniu.

Dziękujemy Gminie Zagnańsk oraz Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za wsparcie finansowe i techniczne. Dziękujemy Straży Pożarnej, Policji oraz panu Leszkowi Mączce– ratownikowi medycznemu, którzy przez cały dzień dbali o nasze zdrowie i bezpieczeństwo imprezy. Dziękujemy stowarzyszeniu Florianki, za przygotowane pyszności. Dziękujemy mediom – Gazecie Zagnańskiej, TV Świętokrzyskiej, Gazecie Echo Dnia i Radiu Kielce – za informacje i popularyzowanie naszego wydarzenia. Dziękujemy wreszcie uczestnikom biegu i wszystkim, którzy w taki czy inny sposób nas wspomogli i… zapraszamy za rok 🙂

Zapraszamy do pełnej galerii dostępnej na naszym FB i albumu firmy Ultimasport

[GALERIA 1] [GALERIA 2] [GALERIA 3] [GALERIA 4]
[GALERIA 5] [GALERIA 6] [GALERIA 7] [ULTIMA]

                                                                       Katarzyna Wdowczyk, Marcin Mazur