04

Sie

2016

III Bieg Wokół Bartka – Zakręcony Dzień w Zagnańsku

Nietypowy bieg

Kto to słyszał kręcić kółka dookoła drzewa? Pierwsze skojarzenia to bieganie wokół pnia, nawet jeśli rosłego drzewa, to trasa może mieć do 10 m i co? Błędnik szaleje i choroba morska w środku lasu gotowa…

Myślę, że 10 metrów by brakło na okrążenie naszego Bartka po jego słusznym obwodzie. Jednak my nie biegamy dookoła pnia, ale ścieżką wyznaczoną dla turystów wokół ogrodzenia chroniącego nasz cenny pomnik przyrody. Ścieżka ta ma 165 metrów. Sześć kółek to już 1 km!

13669653_745886332180399_140068347269992921_n

Trasa krótka ale wymagająca

Trasa wcale nie jest łatwa. Niech nikogo nie zmyli jej łagodny, cywilizowany charakter od strony drogi. Płasko, pięknie położona kostka – to nie jedyne jej oblicze… Po przekroczeniu bramy z napisem „Dąb Bartek” wkraczamy w zupełnie inny świat – królestwo naszego poczciwego Staruszka, który pamięta czasy prastarej puszczy. Jeszcze przez chwilę prowadzą nas w dół schody, ale i one szybko ustępują prawdziwie leśnej ścieżce, wijącej się pomiędzy młodszymi kompanami Bartka. Nie brakuje tam wystających korzeni i kamieni, które nie łatwo dostrzec w panującym tu wiecznie półmroku, a szczególnie w biegu… Zwłaszcza, że ciężko oderwać wzrok od potężnej postury Bartka. Od tej strony, na tle światła ulicy, jego ogrom jeszcze bardziej imponuje… A gdy widzimy już światełko w tunelu, świadczące o tym, że wracamy na cywilizowaną ścieżkę, czeka nas jeszcze podbieg po kilku schodach. Niby nic, ale z każdym okrążeniem wydaje się coraz bardziej stromy :).

Skąd ten pomysł?

Pomysł zrodził się 3 lata temu, kiedy Gmina Zagnańsk hucznie świętowała 600-lecie Dębu Bartek… Dużo się działo z tej okazji i mnożyły się sposoby na uczczenie okrągłych urodzin naszego sędziwego Staruszka.

Na jednym z niedzielnych treningów „Zagnańsk Biega” padło hasło: „Pobiegajmy wokół niego. Zróbmy 600 kółek na 600-lecie Bartka! I zaprośmy do biegania wszystkich miejscowych i turystów, biegających i niebiegających.” Pomysł chwycił, a jego realizacja była piorunująca – zajęła ledwie 2 tygodnie. Tak więc, 27 lipca 2014 roku odbyła się pierwsza edycja Biegu, w której udział wzięło 200 osób. Sześciuset kółek nie udało się wtedy wykręcić, ale padł pierwszy rekord: 500 okrążeń! Impreza się udała i bardzo spodobała, pozostał też apetyt na kolejne rekordy. W 2015 roku wykręciliśmy już 540 kółek, a pomagało nam w tym 230 osób. A w tym roku:

Tegoroczna edycja Biegu była tradycyjnie… REKORDOWA!

Prowadzący sztafetę (w szarfie) zrobili łącznie 542 okrążenia, czyli o dwa więcej niż w zeszłym roku.

To daje niebagatelny dystans prawie 90 km w czasie 8 godzin i 8 minut! 🙂

Rekord frekwencji jeszcze bardziej nas ucieszył. We wspólnej zabawie uczestniczyło 339 osób, to jest przeszło 100 uczestników więcej niż w rok temu!  D Z I Ę K U J E M Y !!!

Ale to nie wszystko!

W tym roku, po raz pierwszy zastosowaliśmy elektroniczny pomiar czasu. Bardzo dziękujemy firmie Ultima za obsługę naszego wydarzenia 🙂

Dzięki temu mogliśmy zliczyć okrążenia i kilometry wszystkim na raz i każdemu z osobna.

Jednak w grupie jest siła! Uczestnicy III Biegu Wokół Bartka pokonali łącznie 3 869 okrążeń, co daje niesamowity dystans 638,4 km!!!

Gdyby rozkręcić nasze kółka płasko na mapie, to pokonalibyśmy dystans z Krakowa do Gdańska! Robi wrażenie… 🙂 🙂 🙂

Przy okazji kłaniamy się uczestnikom z Krakowa i Gdańska ;). Równie gorąco pozdrawiamy przybyszów z Warszawy, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Inowrocławia, Wrocławia, Dobrzeszowa, Dąbrowy Górniczej, Legionowa, Radomia, Łodzi, Mirca, Łagowa, Radomska, Starachowic i nawet odległej Holandii… I naszych najwierniejszych uczestników z Gminy Zagnańsk, gmin sąsiednich i Kielc.

Zaangażowanie uczestników jest ogromne

Co roku przybywają do nas mieszkańcy Gminy Zagnańsk z Wójtem Szczepanem Skorupskim na czele. Przybywają mieszkańcy gmin ościennych i miasta Kielce. Przybywają zaprzyjaźnieni biegacze, rowerzyści i osoby ze sportem w ogóle nie związane. Oni zwykle już wiedzą w co się bawimy. Turyści początkowo podchodzą nieco zdezorientowani. Co tu się dzieje? Skąd ta muzyka, skąd te „zielone ludziki”, o co właściwie chodzi? Po kilku słowach wyjaśnienia, że bijemy rekord i zapewnieniach, że wystarczy raz okrążyć Bartka, że nie liczy się czas i nie obowiązuje strój sportowy – decydują się niemal wszyscy. Cudownie jest patrzeć, jak całe rodziny z uśmiechem na twarzy przemierzają naszą trasę :).

13895159_745886522180380_8043981367987321282_n

 Uwaga! Robienie kółek wkręca!

Nawet Ci początkowo niechętni, po jednym okrążeniu nabierają ochoty na jeszcze jedno i kolejne kółko. Nie brakuje takich, którzy chcą dokręcić do… dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu czy stu, albo… do wartości numeru startowego, do daty urodzin, do liczby lat… Pomysłów jest mnóstwo, a kółka się nakręcają… J E S T E Ś C I E   N I E S A M O W I C I !!!

Formuła Biegu pozwala biec, iść, być noszonym czy wiezionym w wózku (opcja dla maluszków :))… Pozwala też zrobić sobie przerwę, odpocząć i kontynuować okrążanie Bartka. W trakcie odpoczynku można się było posilić u naszych Pań Florianek, które przygotowały różne pyszności :). Paniom Floriankom także pięknie dziękujemy 🙂

Każdy uczestnik naszego Biegu otrzymał ponadto certyfikat uczestnictwa w biciu rekordu, co mamy nadzieję, będzie miłą pamiątką z pobytu w Zagnańsku.

Dla wszystkich tych, którzy w tym roku nie dotarli

Nasz szanowny Bartek stoi tu już kilkaset lat, więc poczeka jeszcze rok na Was 🙂 Przybywajcie!

Bieg organizujemy co roku, w ostatnią niedzielę lipca. Startujemy o 9.00. Serdecznie zapraszamy!

[galeria 1 i 2] [galeria 3] [galeria 4] [galeria 5]

KATARZYNA WDOWCZYK